
Leczenie żywieniowe prowadzimy dla pacjentów w województwie kujawsko-pomorskim, łódzkim i dolnośląskim nieodpłatnie na podstawie kontraktu z NFZ. Aby dowiedzieć się więcej należy zadzwonić pod numer (52) 329 00 95 wew.4 do Centrum Obsługi Pacjenta (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00) lub zadać pytania drogą elektroniczną na adres cop@pallmed.pl
Żywienie dojelitowe w warunkach domowych
Żywienie dojelitowe w domu jest wskazane u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować wystarczających ilości posiłków doustnie np. z powodu krztuszenia się lub ciężkiego uszkodzenia układu nerwowego. Wówczas należy stosować żywienie paliatywne- odpowiednią dietę leczniczą (zbilansowaną przemysłową) najczęściej przez zgłębnik dożołądkowy lub przetoki odżywcze takie jak np. gastrostomię (PEG). Leczenie żywieniowe w warunkach domowych jest dla pacjenta najbardziej komfortowym i bezpiecznym miejscem, a świadczenie refundowane jest przez NFZ.
Przyjmowanie posiłków w niewystarczających ilościach może być przyczyną wielu powikłań zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do wyniszczenia organizmu i śmierci. Dlatego im szybciej rozpoczęte zostanie żywienie dojelitowe, tym lepiej. Może mieć ono decydujące znaczenie dla przeżycia i poprawy stanu ogólnego chorego.
Bezpieczne żywienie dojelitowe w warunkach domowych
Karmienie dojelitowe w domu nadzorowane jest przez specjalistów Domu Sue Ryder – lekarzy i pielęgniarki, które wykonują również szereg badań laboratoryjnych i interweniują w razie potrzeby w domu pacjenta.
Diety przemysłowe odpowiednie do rodzaju choroby, sprzęt do gastrostomii, zgłębniki, pompy perystaltyczne i inne niezbędne materiały pochodzą od wyspecjalizowanych dostawców.
Nasze oddziały
- dolnośląskie
- kujawsko-pomorskie
- łódzkie
Głogów 67-200, ul. M. C. Skłodowskiej-Curie 11
Godziny przyjęć - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00
Kontakt z Centrum Obsługi Pacjenta:
tel. 52 329 00 95 wew. 4
Bydgoszcz 85-796, ul. Wilhelma Roentgena 3
Godziny przyjęć - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00
Kontakt z Centrum Obsługi Pacjenta:
tel. 52 329 00 95 wew. 4
ul. Warszawska 79, 98-100 Łask
Godziny przyjęć - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00
Kontakt z Centrum Obsługi Pacjenta:
tel. 52 329 00 95 wew. 4
mazowieckie - treść
mazowieckie - treść
Warunki przyjęcia do Poradni Żywienia
– skierowanie na leczenie żywieniowe w warunkach domowych wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który ma podpisaną umowę z NFZ. Na skierowaniu powinna znajdować się informacja o trybie przyjęcia
– informację na karcie wypisowej ze szpitala dotyczącą dalszego leczenia żywieniowego, jeżeli przeszedł kwalifikację do żywienia w szpitalu i żywiony był wcześniej dietami przemysłowymi
Zgłoszenia Pacjentów
Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -15.00, tel. 52 329-00-95 wew. 4 lub na e-mail: cop@domsueryder.org i poprzez stronę internetową w zakładce „Zgłoś pacjenta”.
Żywienie dojelitowe przeznaczone jest dla pacjentów z cechami niedożywienia lub osób z wysokim ryzykiem niedożywienia w wyniku trudności w połykaniu. Pacjenci mogą mieć problem w utrzymaniu pokarmu w ustach, żuciu i przełykaniu, co często objawia się ślinieniem, wyciekiem pokarmu z ust i krztuszeniem się. Zakrztuszenie pokarmem może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, więc wymaga pilnej konsultacji medycznej. Te stany najczęściej występują u pacjentów po udarach mózgu, operacjach, czy bardzo osłabionych z powodu takich chorób jak np. stwardnienie zanikowe boczne (SLA) czy stwardnienie rozsiane (SM).
Opieka żywieniowa w warunkach domowych jest najczęściej kontynuacją leczenia rozpoczętego w szpitalu. Zajmujemy się dziećmi i dorosłymi po pobycie w szpitalnych oddziałach specjalistycznych (neurologia, neurochirurgia, onkologia i chirurgia, laryngologia), jak również z poradni specjalistycznych i od lekarza rodzinnego.
Aby pacjent mógł skorzystać żywienia dojelitowego w warunkach domowych musi posiadać sztuczny dostęp do przewodu pokarmowego:
– zgłębnik do żołądka (zgłębnik to dren wykonany z silikonu lub z plastiku, który umieszcza się w żołądku lub jelicie cienkim pacjenta, dren wprowadza się najczęściej przez nos, rzadziej przez usta),
– gastrostomia odżywcza (to mały otwór na brzuchu pacjenta, który prowadzi do żołądka). Przez otwór dzięki specjalnym drenom wprowadza się pożywienie. Ta metoda jest skierowana dla osób, u których niedrożny jest przełyk lub żywienie będzie prowadzone przez dłuższy czas),
– jejunostomia (jest to rodzaj przetoki odżywczej, tworzy się ją na sali operacyjnej w wyniku połączenia otworu na brzuchu i w jelicie cienkim za pomocą specjalnego zgłębnika). Te drogę zapewnienia pokarmu wykonuje się u pacjentów, u których nie ma możliwości wprowadzania pokarmu do żołądka.
Usługi świadczone są w domu pacjenta osobiście przez specjalistów lub z pomocą teleporad. Wizyty personelu medycznego odbywają się zgodnie z przepisami prawa, a przede wszystkim zgodnie z potrzebami pacjentów.
Nasz wyspecjalizowany i doświadczony zespół lekarzy i pielęgniarek stale uaktualnia swoją wiedzę na szkoleniach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu POLSPEN.
Stałe szkolenie specjalistów i sprawdzone wieloletnie doświadczenie nie tylko poprawiają stan zdrowia ale również ułatwiają przygotowanie i stosowanie zbilansowanego pokarmu ciężko chorym i często wyniszczonym przez chorobę pacjentom.
Korzyści dla pacjentów
Zapewniamy:
- zgłębniki nosowo-żołądkowe, nosowo-jelitowe
- sprzęt do założenia /wymiany przetoki odżywczej gastrostomii
- pompy do żywienia dojelitowego
- preparaty żywnościowe
- niezbędne środki opatrunkowe
Współpracujemy z firmami:
– Asclepios SA
– Nestle Health Science SA
– Nutricia Polska sp. z o.o.
– Fresenius Kabi Polska sp. z o.o.